Zakynthos

Je jeden z piatich veľkých Lónskych ostrovov. Žije tu niečo málo cez 40 tisíc obyvateľov. A jeho rozloha je 405 km2. Ostrov domáci nazývajú Zante. Hlavným mestom je Zakynthos town, ale turisticky najvyhľadávanejšie sú mesta ako Laganas, Kalamaki, Vasilikos, či Tsilivi. Na ostrove sa nachádza množstvo nádherných pláží, ale ostrov sa pýši najkrajšou plážou v celej Európe, ktorou je bezpochýb Navagio s lodným vrakom.

Doprava na Zakynthose

Na Zakynthose určite odporúčame požičať si auto. Auto stojí približne 300€ na celý týždeň s plnou poistkou, ktorú si určite prikúpte. Vec ktorú určite nechcete, je dostať sa do problémov s požičovňou aút pri nejakom poškodení, ktoré ste ani nemuseli zaviniť vy. Na ostrove sa taktiež môžete pohybovať taxíkom, resp. hromadnou dopravou, ale tá je tu veľmi slabá. Ak patríte do skupinky ľudí, ktorá si príde na Zakynthos oddýchnuť a celý týždeň budete ležať na pláži s miešaným drinkom v ruke, tak je vám auto zbytočné a stačí si vybaviť transfer z letiska a ak by ste si chceli pozrieť hlavné mesto tak si zoberiete taxík. Pre ostatních ale určite odporúčame požičať si auto, tak ako sme to urobili aj my. Auto sme si vyzdvihli a tak isto aj vrátili priamo na letisku. Benzín je v Grécku o niečo drahší, za liter benzínu zaplatíte približne 1,50€.

Mesto Laganas

My sme si zarezervovali ubytovanie v najrušnejšom meste na Zakynthose. Teda nebyť coronavírusu tak by tomu tak aj bolo. Na hlavnej ceste – Laganas road nájdete asi 50 nočných klubov a barov, ktoré vyzerali na naozaj top párty, ale bohužiaľ boli všetky zatvorené. Laganas tak oproti minulým sezónam stíchol. Celkovo je ale toto mesto veľmi pekné, nachádza sa tu mnoho pekných apartmánov a skvelých reštaurácií. Určite odporúčame hotel Mandala, na každej izbe nájdete balkón s výhľadom na more a vírivkou.

Čo sa týka reštaurácií tak my sme si obľúbili rodinnú reštauráciu Mr. Dallas Eat Greek – v porovnaní cena, kvalita a prístup zamestnancov nenájdete lepšiu reštauráciu v tomto okolí.

Laganas má jednu pláž, ktorá sa tiahne až do mesta Kalamaki. Na pláži v Kalamaki si môžete urobiť fotku s pristávajúcim lietadlom a na pláži v Laganas sa môžete potápať s korytnačkami druhu Careta Careta.

Výlety autom kam sa oplatí pozrieť

Z jednej strany Zakynthosu na druhú sa dostanete autom približne za hodinu. Určite odporúčame aspoň 3 dni na výlety autom po ostrove. My sme si ich takto rozdelili a bolo to úžasné.

1. výlet Korakonissi

Korakonissi je prekrásna formácia zo skál, ktoré vytvorili prekrásnú azúrovú lagúnu v ktorej sa môžete kúpať. Nechodí sem až také veľké množstvo turistou a odporúčame sem vyraziť hneď po raňajkách.

2. výlet Dafni, Gerakas Porto Zorro beach

Pláže Dafni a Gerakas sú chránené pláže, pretože sa tu cez noc liahnu korytnačky. Pláže tak môžete navštívit od 7:00 do 20:00. Ak by sme si mali vybrať jednu z týchto pláži tak to určite bodu Dafni. Na túto magickú pláž chodí menej turistov a je to tam naozaj prekrásne. Na Dafni beach sa nachádza reštaurácia s názvom Bel Mare, kde odporúčame zájsť. Ale aj ostatné taverny vyzerali dobre, všade je bezplatné parkovisko a taktiež sprcha. Cesta na Dafni je ale trošku horšia, ale dostanete sa sem s každým autom úplne bez problémov. Plus taktiež môžete po ceste domov zájsť na pláž Banana, kde sa nachádzajú všetky vodné športy na ostrove, ale nájdete tu taktiež mnoho turistov, my sme preto túto pláž nenavštívili, ale zato sme sa zastavili na pláži Porto Zorro, kde sa nachádza taktiež zaujímavý utvar zo skál hneď na pláži.

3. celodenný výlet na Xigia beach, Blue Caves, Filipoi beach a viewpoint Navagio

Ako prvé sme sa po ceste z Laganas zastavili a okúpali na Xigia beach.

Táto pláž je unikát, pretože sa tu nachádza veľké množstvo síry, ktorá vytvára zvláštny zápach.Nenechajte sa ale odradiť a určite sa tu okúpte.Voda tu má totiž ozdravujúce účinky. Voda pomáha takmer na všetko, najmä ale na bolesti nôh, celulitídu, alebo na rôzne kožné problémy.

Ďalšou zastávkou bol menší prístav Agios Nikolaos, na samom konci tohto prístavu nájdete kapitána Sakisa Karidisa. On vás zoberie za 80€ na súkromný výlet na Blue Caves. Alternatívou je loď s názvom Glass bottom ktorá stojí 10€ na osobu, ale tieto lode bývajú často preplnené. Výlet trvá približne hodinu a určite stojí zato.

Následne sme sa po ceste naobedovali a pokračovali sme na Filipoi beach. Ďalšia prekrásna pláž na ktorej nenájdete množstvo ľudí. Táto zátoka je noazaj prekrásna a určite sa sem pozrite. No a ako čerešnička na torte náš čakala najkrajšia pláž v Európe – Navagio beach. Teda konkrétne jej viewpoint, dole na pláž sme sa pozrieť neboli, lebo býva často preplnená, ale tento výhľad je mnohonásobne lepší. Od parkoviska kde vás zavedie navigácia trvá cesta na výhľad približne 5 minút pešo. My sme sem prišli až niečo pred 21 hodinou, to bol totiž čas kedy bol západ slnka. Tento prekrásny výhľad sme si tak ešte trošku vylepšili. Určite odporúčame spraviť to isté, takto na večer je tu ešte menej ľudí ako cez deň. Len si prosím dávajte pozor a zbytočne neriskujte selfie fotky na samom kraji útesu, zomreli tu totiž už dvaja mladí ľudia.

Výlet loďou z Laganas

Taktiež odporúčame výlet loďou z mesta Laganas na Keri caves a Marathonisi island. Máte dve možnosti buď si prenajmete loďku bez kapitána, alebo si zaplatíte aj kapitána, ktorý vám ukáže prekrásne jaskyňe, kde sa bez neho bohužiaľ nedostanete.

Hlavné mesto Zakynthos Town

Do hlavného mesta sa taktiež oplatí ísť pozrieť, nájdete tam celkom peknú promenádu a ako večerná prechádzka mestom je fajn. Ak tam budete určite sa navečerajte v Ammos Taverne. Táto reštaurácia patrí k najlepšie hodnoteným v okolí a nie nadarmo, servis a jedlo celkovo tam bolo naozaj parádne. Po večeri vám ponúknu domácu vínovicu, ak má niekto chuť môže si naliať koľko chce, flašku vám totiž nechajú na stole pokým neodídete.

Koľko nás to vyšlo?

Ceny sú uvázdané za 2 osoby

PLAN - PRICE

Description

Ubytovanie - 700

Apartmán cez Booking s raňajkami

Strava - 500€

Jedlo a pitie na Zakynthose

Doprava - 50€

Spiatočné letenky 

+

autobus z letiska


Ostatné - 350€

Prenájom auta

+
Suveníry

WordPress Pricing Table Plugin