Thajsko

Phuket

Je najväčší ostrov v Thajsku a kúpať sa tu môžete v Andamanskom mori. Žije tu približne 400 tisíc ľudí a má celkovú rozlohu 576 km². Je taktiež jedným z najpopulárnejších a zároveň najnavštevovanejších miest v Thajsku. Nájdete tu prekrásne pláže, ktoré sa radia k najkrajším na svete, sú totiž pokryté bielym pieskom a majú krásnu farbu vody. Ale nájdete taktiež mnoho špičkových klubov, kde môžete stretnúť veľmi veľa svetoznámych umelcov. Na Phukete, alebo celkovo v Thajsku si každý nájde to svoje, či už to bude kľud na pláži, nočný život, objavovanie Thajskej kultúry, či klasické Thajské masáže necháme na vás. No určite sa sem odporúčame ísť pozrieť.

Výhľad na Patong

Aké výlety na Phukete odporúčame?

Similan Islands

Ostrovy sú vzdialené od Phuketu približne 100 kilometrov a dajú sa navštíviť so “speedboat”. Cesta trvá približne 2 hodiny. Pre milovníkov pohody a komfortu nebude táto cesta zrovna príjemná ale určite to stojí zato to vydržať. Je taktiež dôležité zmieniť , že iba 3200 ľudí denne môže navštíviť tieto prekrásne ostrovy, pretože je to národný park a vedia tak predísť k jeho ničeniu. Je preto lepšie si tento výlet objednať skôr, ako sme to urobili my, aby ste mali istotu že sa daný deň na ostrovy dostanete. My sme si tento ako aj ďalšie výlety objednali cez Andaman Islands tour and travel. Celkovo Similan islands tvorí 10 ostrovov. Ostrov číslo 1. (Koh Huyong), 2. (Koh Payang) a 3. (Koh Payan) sa navšíviť nedajú, pretože fungujú ako “farma” na korytnačky. Vstúpiť sa tak dá iba na ostrov číslo 4. (Koh Miang) a samozrejme na číslo 8. (Koh Similan), ktorý je najznámejší a práve z jeho najvyššieho bodu je táto fotka. Na ostatných ostrovoch sa môžete iba potápať a môžete tu vidieť krásne ryby.

Monkey Hill na Phukete

Monkey Hill je miesto kde sa nachádzajú opice druhu makak. Tento “hill” sa nachádza pri Phuket old town. Opice tu môžete kŕmiť s banánmi alebo orechmi, ktoré sa dajú kúpiť priamo na mieste v menších obchodoch. Treba si ale dávať veľmi veľký pozor a dôkladne si prečítať tabuľu s pravidlami ako sa správať, pretože opice vedia veľmi rýchlo zmeniť náladu.

Hlavne nemajte zbytočné veci, ktoré by Vám opice mohli ukradnúť. Pripravte si teda jedlo a telefóny/kamery do ruky tak aby Vám ich nemohli ukradnúť. Dôležité taktiež je, že keď Vám už niečo opica ukradne nemôžete jej to vytrhnúť z rúk, lebo na vás zaútočí. A taktiež netreba robiť zbytočne rýchle alebo agresívne pohyby. Tiež opice nechytajte a ani si ich nedávajte na seba, jedine ak na vás vyskočia. Na Monkey Hill sa dostanete buď taxíkom alebo si môžete požičať auto alebo skúter.

Big Buddha

Nazýva sa taktiež The Great Buddha of Phuket a je to jedna z najdôležitejších a zároveň najuctievanejších pamiatok na ostrove Phuket. Túto sochu je takmer nemožné prehliadnuť, je totiž vidieť takmer z každej strany ostrova a niet sa čo čudovať, je to totiž 45 metrov vysoká a 25 metrov široká sediaca socha Buddhu, ktorá je umiestená na kopci s názvom Nakkerd, blízko Chalongu.

Velký Buddha je medzi Thajcami známy ako Phra Phutta Ming Mongkol Akenakiri. Socha je postavená z bieleho barmského mramoru. Jej výstavba začala v roku 2004 a dokončená mala byť v roku 2015, ale v súčasnosti sa na nej stále pracuje a treba dokončiť nejaké menšie detaily. Socha stála 30 miliónov Thajských Bathov (približne 900 tisíc eur). A nájdete tam taktiež prekrásný 360 stupňový výhľad na celý Phuket.

Spomínaný prekrasný výhľad

Green Elephant Sanctuary

Green elephant sanctuary je miesto kde môžete umyť a nakŕmiť slony. Nemôžete ale na nich jazdiť a to možno bude pre mnohých z vás sklamanie. Pre nás to bola ale výhra. Momentálne sa tu nachádza 16 zachránených slonov. Slony sú odkúpené od “tyranov” ktorý slony zneužívali na jazdenie a pod. Každý slon má od narodenia svojho “mahouta” teda svojho pána, ktorý s ním musí byt takmer stále, ak pri ňom totiž nie je dlhšiu dobu slon začne byť nervózny a vydávať hlasné zvuky. Takéhoto “mahouta” teda pri záchrane slonov musia každému zaobstarať a každý môže mať iba jedného slona.

Slony zjedia približne 300kg jedla za deň a vypijú približne 150 litrov vody za deň. Slony spia iba 4 hodiny inak stále jedia alebo pijú. Jedia teda približne 16 až 20 hodín denne a to preto lebo sú veľmi ťažké tak potrebujú stále dopĺňať energiu. Každý z týchto slonov je “domestický” to znamená že má mikročip za uchom, ktorý slúži podobne ako občiansky preukaz.  V Thajsku sa taktiež nachádzajú “divé” slony, ktoré žijú v džungli a nie sú zvyknutí na ľudí tak ako “domestické”, ktoré s ľuďmi vyrastajú a žijú celý život. Jeden takýto zachránený slon stojí približne 60.000€. V parku nenájdete žiadne reťaze ani nič podobné.

James Bond island

Na výlete sme najprv navštívili ostrov Panak. Nachádza sa v ňom jedna zo šiestich jaskýň v tejto oblasti do ktorej sa dá vojsť. Následne sme prechádzali okolo ostrovu na ktorom sa točil film “Good morning Vietnam”. Následne nás už ale čakal známy ostrov Koh Ta Poo, toto je oficiálny názov ostrova (veľkého kameňa), ale vďaka známej Bondovke ho všetci poznajú ako James Bond island.

Ping Kun je potom ostrov na ktorom sa samotný film natáčal a je tu aj pláž a viete sa na ostrove prejsť. Natáčalo sa tu v roku 1974 a potom znovu o niekoľko rokov neskôr film s názvom “tomorrow never dies”. Potom sme navštívili rybársku moslimskú dedinku s názvom Panyee. Ľudia do rybárskej dedinky chodili pred rokmi aby tu mohli vymieňať tovar. Nechodili sem len ľudia z Indonézie, či Malajzie, ale aj z Činy, Španielska a pod. Je taktiež zaujímavé že v tejto dedinke malé deti hrali futbal a trénovali, keď tu zaviedli elektrinu a kúpili si prvú televíziu zistili že, je možnosť hrať futbal na olympiáde a tak to bola pre nich veľká príležitosť. Začali tak chodiť na zápasy na Thajské ostrovy, kde 3 krát po sebe prehrali, ale potom už neprehrali veľa krát po sebe. No a ako posledná zastávka tohto výletu nás čakala jaskyňa s názvom Lod Nai. Tu nás miestny obyvatelia povozili na kanoe a celkovo to bol veľmi pekný zážitok, ktorý určite odporúčame.

Phi Phi

Skupina ostrovov ktoré ležia približne v strede medzi Phuketom a Krabi, administratívne ale patria práve druhému menovanému. Phi phi sa skladá z hlavného ostrovu – Koh Phi Phi Don a s Koh Phi Phi Le, ktoré navštevuje najviac ľudí a potom menšie ostrovčeky Bida Nok, Bida Nai, či Bamboo Island, ktoré sú vlastne iba obrovské skaly.

Toto miesto je naozaj prekrásne. Žije tu približne 2500 domácich. Ostrov je najmä pre mladých. Pláže sa tu v noci menia na diskotékové parkety a hudba tu hrá do rána. Alkohol sa tu pije z “bucketov”, teda kýblikov, do ktorých si môžete namiešať vlastný drink (ako takýto “bucket” vyzerá si môžete potrieť v našom story). Určite odporúčame výlet na jednu z dvoch “Monkey beach” kde môžete vidieť opice priamo na pláži. Ale taktiež ako na Phukete treba dávať pozor, lebo vedia byť agresívne keď sa im niečo nepáči.

Z pláží odporúčame Long Beach, kde môžete vidieť aj malé žraloky, ďalej Viking beach no a potom samozrejme výlet na Maya Beach, kde sa v roku 2000 natáčal film pláž (The Beach) s Leonardom DiCapriom.

Maya Beach

Doprava na ostrove

Na ostrove je možné si požičať auto, alebo skúter ako takmer v každej dovolenkovej destinácii na svete. Jazdí sa tam ale v opačnom smere ako u nás a to by mohol byť pre mnohých zbytočný problém. Taktiež sa dá po ostrove jazdiť taxíkom, ale musíte si dávať veľký pozor na to aby vás neoklamali, turistom totiž ponúkajú veľmi vysoké ceny. Je preto lepšie si taxík objednať cez nejakú overenú spoločnosť akou je napríklad Andaman Islands tour & travel, cez ktorú sme takéto veci ohľadom dopravy, či výletov riešili my.

Kde sa stravovať?

V Thajsku sú v podstate tri možnosti kde sa môžete stravovať. Stravovať sa mimo toho, že si budete variť v apartmáne môžete v reštauráciách alebo v stánkoch na trhoch, či na ulici. Všade ale varia veľmi dobre a my sme si Thajskú kuchyňu naozaj zamilovali vyskúšali sme všetko možné a tu je zopár tipov na naše najobľúbenejšie:
Pad Thai, vyprážaná ryža s mäsom, ryža v ananáse s mäsom, či kuracie mäso s kešu orieškami. Všetky z týchto jedál sa radia k tým klasickým thajským a tak ich cena bola od 60 do 150 thb. 60 bathov sme zaplatili za Pad Thai, či vyprážanú ryžu s kuracím mäsom na trhu a naopak 150 bathov sme zaplatili za ryžu v ananáse s kuracím mäsom. A napríklad čerstvé ryby stoja približne 250-350 bathov (približne 10 eur) za jeden kilogram. Najesť sa teda môžete v Thajsku za pár eur. Klasické soft drinky sa dajú kúpiť za 30-60 bathov, v supermarketoch dokonca za 10-15 bathov. A čerstvé ovocné šťavy, či rôzne smoothies kúpite za približne 60-80 bathov.

Koľko nás to celé vyšlo?

Ceny sú uvádzané za dve osoby

PLAN - PRICE

Description

Doprava 750€

Spiatočné letenky a doprava z Bratislavy do Budapešti

 Ubytovanie 800€

2x Hotel s raňajkami na Phukete

1x Bungalow s raňajkami na Phi Phi

Strava 300€

Jedlo a pitie v Thajsku

Ostatné 1000€

Výlety
Suveníry
a ostatné

WordPress Pricing Table Plugin