Split na plachetnici

Dovolenka na jachte, alebo lepšie povedané na plachetnici v Chorvátsku bola naozaj úžasná! Mala samozrejme svoje výhody a nevýhody, ale celkovo ju hodnotíme ako úžasný zážitok, ktorý všetkým odporúčame. 

Naša loď 

Plachetnicu sme si vybrali cez Slovenskú internetovú stránku – www.boataround.sk. Ktorá ponuka na výber veľké množstvo lodí od rôznych spoločnosti, ktoré lode prenajímajú. My sme si nakoniec vybrali plachetnicu s názvom Milla VII. Táto plachetnica bola Bavaria cruiser 46, vyrobená v roku 2014 a má dĺžku 14,3 metra. Vnútri sme mali štyri kajuty. Plachetnica je zakotvená v Marine Kaštela, ktorá sa nachádza medzi Splitom a Trogirom. 

Bavaria crusier 46

Prvý deň na ostrove Šolta

Po príchode do prístavu sme sme sa v charterovej spoločnosti nahlásili, že už sme prišli a povedali nám, že nám zavolajú keď bude loď pripravená. Medzi tým sme ešte boli dokúpiť nejaké potraviny, zaparkovali autá a potom sme sa už so všetkými taškami s oblečením a potravinami presunuli k plachetnici. Tam nám povedali, že loď už bola pripravená takmer dve hodiny, lenže sa nám nevedeli dovolať. To nám ale až tak veľmi nevadilo, keďže sme sa medzi tým najedli a dokupili čo bolo potrebné. Hneď ako sme naložili všetky veci do plachetnice sme vyplávali na ostrov Šolta, kde sme prenocovali priamo v prístave, aby sme si ešte nabili všetkú elektroniku a mali aspoň prvý deň vodu. Po príchode do prístavu, sme si urobili večeru a potom sme išli všetci spat, lebo sme sa tešili na ráno a prvé zážitky. 

Druhý deň na ostrove Šolta a Brač

Druhým deň bola hneď zastávka v zátoke v ktorej sa nachádza vrak, pravdepodobne starej rybárskej lode. K vraku sme doplávali z lode a keďže je vrak ponorený v približne 2-3 metroch tak je veľmi jednoduché sa pri ňom potápať. Naša prvá zastávka bola hneď veľmi zaujímavá a určite odporúčame sa sem prísť pozrieť ak sa Vám naskytne takáto príležitosť. Pri vraku sme sa ale zdržali celkom dlho a tak sme nestihli vojenské bunkre. Vyplávali sme teda priamo na Bol, kde je krasna piesková pláž s názvom zlatý roh, ale veľmi tam už podvečer fúkalo a tak sme išli zakotviť kúsok k mestečku Bol, kde sme pre tento krát boli na bóji, znamenalo to pre nás teda prvú noc bez elektriny a s vodou, ktorú sme mali v nádrži. Večer sme sa boli v meste všetci navečerať. 

vrak rybárskej lode

Tretí deň na ostrove Hvar 

krásny západ slnka

Tretí deň ráno sme sa vybrali na už vyššie spomínanú pláž zlatý roh. Táto pláž bola naozaj pekná, ale bolo tam veľmi veľa ľudí. Odtiaľ sme mali namierené na Hvar, ale chceli sme ešte nájsť nejakú peknú zátoku. No pri takomto hľadaní sme nejako zabudli na čas a tak sme nakoniec zostali v jednej zátoke, tam sme zakotvili na kotve (jediný spôsob ako neplatiť za kotvenie). V tejto zátoke bola veľmi veľká vila s luxusnými loďami vo farbe “royal blue”, teda luxusnej námorníckej farbe. Tato vila mala aj dvoch strážnikov, každého z jednej strany, opýtali sme sa ich či to je prezidentská vila. Strážnik nám odpovedal že áno a potom sa rýchlo opravil že nemôže povedať. Takže doteraz sa len môžme domnievať kto tam naozaj býva, každopádne noc strávená v tejto zátoke bola naozaj úžasná, vnoci sme totižto mohli na oblohe pozorovať padajúce hviezdy.

Štvrtý deň na ostrove Hvar

 Na další deň sme už mali namierené do prístavu veľkého a pekného mesta Hvar. Cestou tam sme sa zastavili v krásnej zátoke s plážovým barom určeným len pre lode, pretože sa tam inak nemáte šancu dostať. Tato zátoka bola tiez veľmi pekná, tam sme sa okúpali a dali sme si drink v plážovom bare. Potom sme už išli do prístavu aby sme vôbec chytili nejaké miesto, kde zaparkovať. A prišli sme akurát na poslednú chvíľu, bolo tam totižto posledné voľne miesto. Na Hvare sme sa všetci vybrali do mesta, kde sme sa najedli v pekných a dobrých reštauráciách. A taktiež sme sa prešli uličkami tohto pekného mesta. 

Piatý deň na ostrove Vis

kotvenie v zátoke

Posledné dva dni sme boli na ostrove Vis, ktorý bol asi najkrajším ostrovom z celej dovolenky. Celý deň sme zastavovali v rôznych pekných zatokách, kde sme sa kúpali. Najkrajšia zátoka bola za majákom. No čím ďalej sme išli tým bol väčší vietor, kvôli tomu že to bola strana na otvorené more. Pomaličky začalo zapadať slnko a my sme tak začali hľadať miesto kde zakotvíme. Dlho sa nám ale nepodarilo nič dobré nájsť a tak sme sa nakoniec vrátili k majáku, kde sme si našli zátoku a miesto kde sa nám páčilo.

Šiesty deň na ostrove Vis

Hneď z rána sme sa všetci tešili na tento deň, lebo naša najbližšia zastávka bola Zelená jaskyňa. Do tejto jaskyne preniká slnečný lúča, ktorý je vidieť až pod vodou. Celkovo bola tato jaskyňa veľmi pekná a určite sa sem choďte pozrieť. Jaskyňu síce asi dva roky dozadu spoplatnili, ale za tých 10€ sa tam naozaj oplatí ísť. Po zastávke v jaskyni sme pokračovali v oboplávavaní celého ostrova Vis až sme sa dostali do prístavu v Komiži, kde sa zaparkovali priamo na móle. Komiža je taktiež veľmi pekné malé mestečko.

najkrajšia zátoka ostrova Stiniva

Siedmy deň – návrat do Maríny

Hneď ráno sme vyplávali na maličký ostrov Biševo, kde sa nachádza ďalšia pekná jaskyňa. Táto má názov Modrá jaskyňa a v súčastnosti sa do nej nedostanete inak ako na malej loďke so sprievodcom. Do tejto jaskyne zospodu preniká slnko, pretože je v jaskyni diera a tým pádom vytvára vnútri krásnu modrú farbu. Tato jaskyňa vyzerá naozaj ako z rozprávky a podobne ako Zelená jaskyňa bola spoplatnená pred pár rokmi. Dostanete sa sem za približne 14€, ale taktiež sa to oplatí vidieť.  Po jaskyni nás už čakala dlha cesta do prístavu z ktorého sme vyplávali. Cestou späť sme sa zastavili ešte vo vojenských bunkroch na ostrove Brač, ktoré sme pred tým nestihli. Do prístavu sme prišli až vo večerných hodinách a tak nás už len čakalo balenie a upratanie lode, aby bola pripravená na odovzdanie. 

spoločná podvodná fotka

Koľko nás to celé vyšlo?

Ceny sú uvádzané za 2 osoby

PLAN - PRICE

Description

Plachetnica - 900€

Plachetnica
+

lodné poplatky


Strava - 300€

Jedlo a pitie v Chorvátsku
a na plachetnici

Doprava - 100€

Cesta autom
+
Poplatky

Ostatné - 50

Vstup do jaskýň

+
suveníry

WordPress Pricing Table Plugin