Santorini

Santorini, Santorín, alebo Thira vyberte si aký názov sa páči Vám, každopádne tento magický ostrov sme navštívili v Apríli 2019 a bola to veľmi dobrá voľba! Kúpať v mori sa síce ešte moc nedá, ale to nám vôbec nevadilo. Pre tých, ktorý si chcú tento magický Grécky ostrov užiť najmä kvôli jeho pamiatkam a pochodit ho celý od romantického mestečka Oia až po Black beach je Apríl tá najlepšia voľba. Na ostrove totižto v Apríli ešte nie je až tak veľa turistov, ale na druhú stranu počasie už je na tričko, takže úžasná kombinácia.

Naše video zo Santorini

Informácie o ostrove a ako tento magický ostrov vznikol

Typický kostolík na Santoríni

Santorini je ostrov v Grécku, ktorý je na rozhraní Egejského a Krétskeho mora. Je približne 110km od Kréty a približne 210km od Atén. Ostrov je zvyškom veľkého sopečného ostrova, ktorého hlavná časť bola zničená veľkým výbuchom približne v roku 1470 pred Kristom.  Aj keď je Santorini súostrovím troch ostrovov, ktoré po výbuchu ostali a to konkrétne Thira, Thirasia a Aspronisi tak Santorini sa používa práve pre najväčší z týchto ostrovov – Thira. O ostrove sa hovorí, že práve tu mala byť bájna Atlantída, ale to či tomu naozaj bolo tak už nikto nikdy nezistí. Prvý kto prišiel s touto teóriou bol Homér. Atlantída mala v strede obrovskú sopku, ktorá bola vysoká 1500 metrov. Najprv bola nečinná, no v roku 1500 pred Kristom začali prvé, menšie erupcie. O približne 30 rokov neskôr došlo k výbuchu o ktorom veľa vedcov hovorí, že ľudstvo podobný výbuch nezažilo. Kvôli výbuchu sopky sa pridala aj mohutná vlna Tsunami a taktiež zemetrasenie, ktoré nadobro pochovali starovekú civilizáciu. Ostrov sa tak prepadol do hĺbky a zostali tieto tri ostrovy, ktoré vytvorili súostrovie Santorini.  Taktiež sa hovorí, že vplyvom tohto výbuchu, tsunami a zemetrasením zanikla minojská civilizácia, ktorá žila na ostrove Kréta, ktorý je od terajšieho Santorini vzdialený približne 110km ako sme už spomínali vyššie.

Takýto krásny pohľad zariadila sopka

Čo na ostrove odporúčame vidieť, kde jesť a ako sa prepravovať?

Asi mesiac pred príletom sme si cez instagram zarezervovali štvôrkolku. Na ostrove je taktiež možnosť požičať si auto, ale to moc neodporúčame nakoľko sa na ostrove nachádza naozaj veľké množstvo ľudí a môžete mať problém s parkovaním. Ďalšou možnosťou je požičať si motorku/skúter, ale ani to nie je to čo sme hľadali. Štvôrkolku si totižto nemôžete požičať všade a tak bola pre nás výhra! Štvorkolku sme si naozaj užili a odporúčame ju požičať si každému kto na Santorini ešte nebol! Hneď po prílete nám štvôrkolku priniesli priamo na letisko, zaplatili sme požičanie, bez žiadneho depozitu a náš výlet mohol začať! Ako prvé sme sa chceli ísť ubytovať, ale keďže izba ešte nebola pripravená, museli sme si nechať veci na recepcii a išli sme sa prejsť do malého mestečka Firostefani v ktorom sa nachádzalo naše ubytovanie. Rozhodli sme sa, že keď už tam raz ideme tak si chceme užiť tu pravú Santorínsku romantiku spolu s vírivkou priamo pred dverami do našej izby spolu s krásnymi bielymi domčekmi a modrými strechami. Vo Firostefani takýchto ubytovaní nájdete za lepšiu cenu ako priamo vo Fire, alebo mestečku Oia. Naobedovali sme sa a potom už sme sa tešili na to ako dostaneme kľúče do ruky a konečne si pozrieme našu izbu. Bolo to naozaj krásne a sme veľmi radi, že sme si vybrali práve toto ubytovanie, ktoré všetkým len a len odporúčame.

Takýto výhľad sme mali z našej vírivky

Po ubytovaní sme sa rovno prezliekli a až do večera sme boli vo vírivke. Večer sme sa potom vydali do mesta Fira hľadať náš obľúbený grécky gyros! Všade stáli ale 5€ a viac, my sme ale vedeli že ten pravý grécky gyros stojí pod 3€, nakoniec sa nám ho podarilo nájsť a bol naozaj vynikajúci, do tejto reštaurácie Vám všetkým odporúčame ísť! Nasledujúce ráno nás už čakali raňajky priamo do izby, ktoré si pre nás ubytovanie každé ráno pripravilio a toto naozaj stálo za to! Vynikajúce Grécke špeciality! Druhý deň nás čakala romantická Oia do ktorej sme sa veľmi tešili a naozaj to stálo za to! Presne ako na fotkách, ten výhľad bol na nezaplatenie. Mestečko Oia odporúčame prejsť celé od začiatku až na koniec. Asi 5 minút na štvorkolke za mestečkom Oia sa nachádza výborná reštaurácia, volá sa Ammoudi Fish Tavern a tam naozaj musíte ísť! Cestou späť sme sa vrátili cez druhú stranu ostrova na ktorom je naozaj nádherná príroda.

Takto krásne vyzerá ostrov z druhej strany

Následne sme sa išli pozrieť do hlavného mesta Fira a to bolo taktiež krásne ako Oia, presne ako na obrázkoch. Na nasledujúci a teda posledný deň sme sa vybrali na druhú stranu ostrova. Začali sme v mestečku Pyrgos tam sa nachádza krásny kostolík a taktiež je odtiaľto najkrajší výhľad na celý ostrov. Odtiaľto sme pokračovali na Red Beach v Akrotiri. Tam si treba ale dávať veľký pozor a možno ani nechodiť priamo na pláž a pozrieť si ju len ako my z vrchu, pretože tam padajú skaly. Z Red Beach sme sa presunuli na ďalšiu zaujímavú pláž s názvom Perissa Beach, známejšiu ako Black Beach. Obe tieto pláže stoja za to a treba sa tam ísť pozrieť! Na Santoriní taktiež okrem gyrosu odporúčame vyskúšať Grécku špecialitu s názvom Fava. Fava je rozmixovaný hrášok do ktorého sú pridané rôzne bylinky a olivový olej a je sa s arabským chlebom, naozaj úžasná špecialita! Taktiež odporúčame ísť na výlet loďkou na sopku a horúci prameň. Santorini bola naozaj výborná voľba a tento ostrov naozaj veľmi odporúčame navštíviť.


Koľko nás to celé vyšlo?

Ceny sú uvádzané za 2 osoby

PLAN - PRICE

Description

Ubytovanie - 400€

Deluxe suite v hoteli Exclusive Plan Suites

Strava - 150€

Jedlo a pitie na Santorini

Doprava - 130€

Spiatočné letenky a doprava z Bratislavy do Viedne

Ostatné - 80€

Požičanie štvôrkolky s benzínom, suveníry

WordPress Pricing Table Plugin