Rím

Mesto, ktorému sa veľmi často hovorí „večné“. A ak už ste počuli vetu, že je lepšie raz vidieť ako sto krát počuť, tak to môžeme len potvrdiť! Náš výlet v tomto meste sa nám naozaj veľmi páčil a určite odporúčame ho navštíviť.

Základné informácie o meste

Rím je ako určite všetci viete hlavné a zároveň taktiež najväčšie mesto Talianska, má rozlohu 1285 km². V meste žije takmer 2 900 000 ľudí. V strede tohto mesta sa nachádza najmenší štát na svete Vatikán, ktorý je sídlom katolíckej cirkvi a pápeža. Mestom pretekajú rieky Tiber a Aniene. Existencia tohto mesta siaha až 2800 rokov dozadu. Rím je jedno z najnavštevovanejších miest sveta najmä kvôli jeho krásnym pamiatkám.

Náš prvý deň v Ríme

Po prílete na letisko Fiumicino v Ríme sme išli do centra na zastávku Termini (ktorá je hlavným nadražím) autobusom so spoločnosťou Terravision. Spiatočný lístok nás stál 9€ pri platbe online, na mieste by ste zaplatili viacej, preto určite odporúčame zakúpiť lístky online cez oficiálnu webstránku, kde si taktiež zadáte presný čas odchodu autobusu z/na letisko. Cesta autobusom je najvýhodnejšia, ale najdlhšia (do Ríma sme išli takmer hodinu a štvrť kvôli zápche – späť trvala cesta menej ako 45 minút). Po príchode na stanicu Termini sme sa prešli až ku koloseu, kde sme mali objednané ubytovanie. Naobedovali sme sa na terase s výhľadom na krásne koloseo a potom sme sa išli ubytovať a prezliecť. Následne sme sa okolo tretej poobede vybrali ku koloseu a Forum Romanum s kopcom Palatín.

Koloseum

Každý kto má do Ríma namierené si ako prvé predstaví práve koloseum. Stavba, ktorá sa začala stavať už v roku 72. Najviac ho preslávili tí, ktorí tu zvádzali súboje na život a na smrť a teda gladiátori. Taktiež sa tu konali zvieracie zápasy, ktoré ale boli naštastie na konci 5. storočia úplne zakázané. Táto krásna historická stavba, ale najmä kvôli zemetraseniam stratila jednu tretinu svojej veľkosti. Kvôli zemetraseniam slúžil aj jednu dobu kameňolom, a kamene z neho boli použité napríklad na výstavbu Pápežskej baziliky svätého Petra. Večné mesto sa Rímu hovorí, aj kvôli tejto stavbe, pretože kedysi dávno v 8. storočí vyslovil Beda Verenabilis slávne proroctvo: „Kým stojí Koloseum, bude stáť Rím. Keď padne Koloseum, padne Rím. A keď padne Rím, padne aj svet“.

Koloseum

Všetky tieto pamiatky sme naozaj obdivovali je to veľmi krásne. Pre študentov nás vyšiel lístok iba 2€. Do vnútra kolosea sme ale nešli, ak tak taktiež nechcete urobiť tak máme pre vás výborný tip. Pred odbočkou ktorá vedie k Forum Romanum je pokladňa, kde je napísané „reservations only”, je tam tak veľmi málo ľudí a vstupenky vám tam predajú aj bez rezervácie. Hlavne sa nenechajte nalákať na žiadnych priekupníkov so vstupenkami, ktorí vám budú ponúkať vstupenky bez čakania v rade. Po prejdení týchto krásnych pamiatok sme sa prešli k prekrásnej Fontáne Di Trevi.

Fontána Di Trevi

V Ríme sú všetky pamiatky blízko pri sebe a preto odporúčame všade chodiť, nájdete tak veľa skrytých a zaujímavých miest, ktoré by ste inak nevideli. Cestou späť sme sa navečerali a potom už sme sa tešili do postele, lebo sme boli unavení z celého dňa. 

Druhý deň v Ríme

Druhý deň ráno sme sa po raňajkách vybrali na stanicu metra s názvom Manzoni. Odtial ide priamy spoj do Vatikánu metrom (oranžovou linkou A). Pri Vatikáne sme vystúpili na stanici metra s názvom Ottaviano. Odtiaľ je to iba necelých 800 metrov k Pápežskej bazilike sv. Petra. Na ceste k Vatikánskym hradbám vás pri ceste zastaví veľmi veľa ľudí, ktorí predávajú lístky do múzea a Sixstínskej kapĺnky za drahšiu cenu, ale môžete ísť v rade “skip the line”. Takže sa dnu dostanete rýchlejšie. My sme si ale vystáli radu (presviedčali nás že budeme stáť v rade viac ako dve hodiny) – reálne sme stáli v rade maximálne hodinu. Lístky do múzea stoja 17€ – čo sa týka študentov tak zaplatíte 8€ pri predložení študentského preukazu. Vo Vatikáne je stále strašne veľa ľudí a kým sa pretlačíte k Sixstínskej kapĺnle sa naozaj zapotíte. Ale samozrejme to stojí zato. Po prehliadke Vatikánskeho múzea sme išli pozrieť baziliku sv. Petra, ktorá je prekrásna.

Pápežská bazilika svätého Petra

Odtiaľ sme sa prešli k Anjelskému hradu. Odtiaľ na krásny Panteón a potom cez Piazza Navona k Fontáne Di Trevi, kde sme si dali naozaj vynikajúcu zmrzlinu. A naša posledná zastávka boli svetoznáme Španielské schody. Cestou späť k nášmu apartmánu pri koloseu sme si dali pizzu a tým sa pomaličky skončil náš prekrásny výlet vo „večnom meste“.

Panteón

Koľko nás to celé vyšlo?

Ceny sú uvádzané za 2 osoby

PLAN - PRICE

Description

Ubytovanie - 170

Apartmán cez Booking

Strava - 200€

Jedlo a pitie v Ríme

Doprava - 90€

Spiatočné letenky 

+

autobus z letiska

Ostatné - 50€

Lístky na pamiatky

+
Suveníry

WordPress Pricing Table Plugin

Napíšte komentár.

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *