Miláno

Miláno je druhé najväčšie mesto Talianska s rozlohou 182 km². V meste žije takmer 1 400 000 ľudí. Toto mesto je taktiež hlavným ekonomickým mestom Talianska, nájdete tu totižto najväčšie talianske banky a taktiež sídlo talianskej burzy. Miláno sa tak radí k najbohatším mestám v Európskej únii. V Miláne sídli taktiež mnoho luxusných svetových módnych značiek a tie sa nachádzajú na ulici Via Montenapoleone, táto ulica je tak najdôležitejšou módnou ulicou. Nájdete tam značky od Armaniho cez Gucci, Louis Vuitton, Mont Blanc, Prada až po Valentino, či Versace.

Čo treba vidieť v Miláne?

Hneď po príchode do Milána sme si zakúpili lístok na vlak, ktorý nás z letiska Malpensa zaviezol takmer presne k nášmu hotelu po prestupe na jedno metro. Lístok na vlak z letiska stál 11€, resp. spiatočný stojí 15€, ale toho sme si bohužiaľ my nevšimli a to bola osudná chyba. Cesta do Milána trvala približne 30 minút. V hoteli sme sa ubytovali a takmer okamžite išli skúmať krásu tohto mesta. Ako prvé smerovali naše kroky na asi najslávnejšie Milánske námestie na ktorom stojí nádherná gotická katedrála Milánsky dom, známy ako Duomo di Milano. Milánsky dom je sídlom milánskeho arcibiskupa. Katedrála sa stavala od 14. až po 16. storočie. A je druhou najväčšou katedrálou v Taliansku.

Prekrásna katedrála Duomo di Milano
Hrad Castello Sforzesco

Po kompletnej obhliadke tejto krásnej stavby sme sa vybrali pešo ku krásnemu hradu Castello Sforzesco, cesta trvá približne 10 minút a určite odporúčame sa tam prejsť peši. Hrad ktorý sa začal stavať v 14. storočí naozaj stojí za to a celý aj so záhradou, ktorá sa nachádza za ním je krásny a oplatí sa ho vidieť. Na konci záhrady sa taktiež nachádza Arco della Pace, teda Milánsky víťazný oblúk. Odtiaľ sme peši prešli ku kostolu Panny Márie milostí, cesta trvala tiež približne 10 minút. Odtiaľ sme sa vybrali na už spomínanú ulicu Via Montenapoleone, kde sme si pozreli obchody a potom pozreli obchod Ferrari. Miláno má jednu veľkú výhodu a to takú, že všetko sa dá pekne pobehať pešo. Prvý deň v Miláne sme si naozaj užili a veľmi sa nám toto mesto páčilo, no už sme sa netrpezlivo nevedeli dočkať ďalšieho dňa.

Formula 1 Monza 2018

2.Septemba 2018 sa totižto konala známa Italian Grand Prix v F1. Formula 1 a Ferrari je obľúbená stajňa môjho otca a tak som musel kúpiť letenku aj jemu! Lístky na tieto preteky boli teda samozrejmosťou. Ráno sme si zobrali Ferrari vlajku, obliekli Ferrari tričká a zážitok sa mohol začať. Do Monza sme sa dostali vlakom z hlavného milánskeho nádražia, kde už stál vlak, ktorý premával v intervale 15 minút a spiatočný lístok stál 5€. Po približne 20-tich minútach v kompletne preplnenom vlaku sme vystúpili v Monze a hneď po príchode sme mohli počuť hluk Formule, na trati už totižto boli jazdci Formule 2. Do začiatku pretekov boli asi tri hodiny a my sme si museli nájsť to najlepšie možné miesto na státie. Podarilo sa nám nájsť celkom dobré miesto hneď pri trati v cieľovej rovinke. Potom ako sme si obsadili toto miesto musel vždy aspoň jeden z nás ostať, aby nám ho niekto nevyfúkol. Pred začiatkom pretekov sme si boli pozrieť rôzne stánky, taktiež sme mali možnosť pozrieť si monopost Ferrari a odfotiť sa pri ňom, čo bol určite veľmi pekný zážitok.

Monopost Ferrari
Ceremoniál pred začiatkom pretekov

Pretekársky okruh Monza má 11 zákrut a dĺžka okruhu je 5,7km. Rekord kola tu od roku 2004 drží jazdec domáceho Ferrari – Rubens Barrichello, ktorý jeden okruh zajazdil za 1:21.046. Závod odštartoval s nádherným ceremoniálom. Preteky Ferrari odštartovalo veľmi dobre, keď štart zvládol na vedúcej pozícii jazdec Ferrari a ešte k tomu na druhom mieste bol druhý jazdec Ferrari. No po pár minútach od začiatku zažili domáci fanúšikovia totálny šok. Pilot F1 Ferrari sa snažil aby ho nepredbehol neskorší víťaz Lewis Hamilton a dostal hodiny, ktoré ho odsunuli takmer na úplný koniec. Ferrari mohlo v cieli oslavovať aspoň druhé miesto, ktoré získal Fín – Kimi Raikkonen. Tesne pred koncom pretekov som presvedčil otca, že sa bude určite dať ísť priamo na trať po konci pretekov a vychutnať si tak záverečný ceremoniál priamo z pod pódia. To sa nám podarilo a tento zážitok bol naozaj krásny.

Krátke video zo záverečného ceremoniálu

Posledná noc, alebo ako sme zmeškali lietadlo!

Náš let bol v ranných hodinách približne okolo 8:30, to už si presne nepamätám. Čo si ale pamätám je, že ráno zazvonil budík a ten sme odignorovali. Z ubytovania sme odišli asi o 30 minút neskôr ako sme mali v pláne a tak sme na vlakovú stanicu museli utekať. Na vlakovú stanicu sme dobehli a o približne 5 minút mal odchádzať náš vlak na letisko. Keďže sme nemali zakúpený spätný lístok sme museli rýchlo kúpiť lístky a utekať na nástupisko z ktorého mal vlak odchádzať, no keď sme tam prišli žiaden vlak tam nebol a to mal odchádzať o minútu, no mali sme smolu pravdepodobne išiel skôr a my sme tak museli čakať na ďalší, ktorý išiel o hodinu. Na letisko sme prišli presne jednu hodinu pred odletom a vedeli sme, že je zle. Museli sme teda rýchlo utekať ku kontrolám a snažiť sa stihnúť náš let. Na kontrole nám ale robili problémy a keď videli ako sa ponáhľame to bolo ešte horšie, začali nám všetky batohy kontrolovať a vedeli sme, že nestihneme. Tak sa aj stalo, bohužiaľ sme zmeškali let a tak sme si museli kúpiť nové letenky a čakať na ďalší let, ten bol ale až za 10 hodín. Letenky našťastie stáli iba 30€ na osobu, ale to čakanie bolo horšie.

Futbalový štadión San Siro

Koľko nás to celé vyšlo?

Ceny sú uvádzané za 2 osoby

PLAN - PRICE

Description

Ubytovanie - 100

Hotel cez Booking

Strava - 100€

Jedlo a pitie v Miláne

Doprava - 60.04€

Spiatočné letenky 

+

Letenka z Milána kvôli zmeškanému letu 

Ostatné - 230€

Lístky na F1
+
Doprava v Miláne 
+
Suveníry

WordPress Pricing Table Plugin