Egypt – Hurghada

Hurghada je egyptské turistické centrum, ktoré je roztiahnuté približne 40 kilometrov na pobreží Červeného mora. Mesto bolo založené na začiatku 20. storočia a od 80. rokov ho postupne rozširovali investori z rôznych krajín. Dnes je z neho jedno z popredných turistických centier pri Červenom mori. Hurghadu ročne navštívi približne milión turistov. V meste žije 261 714 obyvateľov. Mesto pozostáva z dvoch hlavných častí Sakkala a Dahar. Sakkala pozostáva prevažne z hotelov a Dahar je najstaršia časť Hurghady.

Naše video z Hurghady

Prečo sme sa rozhodli pre Egypt?

Áno, určite je tu veľa z Vás, ktorí by do tejto destinácie nešli ani zadarmo, ale určite tu je aj veľa ľudí, ktorí tu už boli a taktiež určite potvrdia, že sa netreba čoho báť! Nepopierame samozrejme skutočnosť, že treba dávať pozor, zdržiavať sa hlavne v rezorte a ak do mesta tak napríklad do prístavu – Hurghada Marina. My sme sa pre Egypt rozhodli najmä kvôli krásnemu podmorskému životu, ktorý naozaj milujeme! Potápanie je proste naše a potápame sa všade kde sa dá! Toto je teda hlavná odpoveď na otázku prečo práve Egypt, ďalšia odpoveď je, že chceme precestovať všetko a nevyhýbať sa ničomu iba kvôli tomu, že tu boli nejaké problémy, tie môžu prísť koniec-koncov všade.

Ubytovanie v Egypte a načo si dávať pozor!

Určite už každý z Vás počul o pojme ‚‚faraónova pomsta‘‘ a preto aby ste sa jej vyhli musíte dodržiavať jednoduché pravidlá. A to sú najmä tieto:

  1. V žiadnom prípade nepiť vodu, ktorá nie je zabalená!
  2. Snažiť sa nedávať si nápoje s ľadom

    Ak tieto jednoduché pravidlá dodržíte, tak sa tejto nepríjemnej Egyptskej chorobe vyhnete bez problémov.

V Egypte taktiež odporúčame dbať na výber hotela a poriadne si prečítať recenzie, ktoré sa dajú ľahko nájsť na internete. Taktiež radíme si vyberať najmä hoteli s minimálne 4 hviezdičkami, no samozrejme úplne najlepšie s 5-timi. Tieto hoteli viete vždy nájsť sa veľmi dobré ceny cez rôzne CK a v lastminute, alebo naopak firstminute za veľmi dobré ceny. Do Egyptu teda určite odporúčame cestovať práve cez CK, aj keď patríme práve k tým, ktorí idú všade na ‚‚vlastnú päsť‘‘. My sme boli v dvoch hoteloch, ktoré odporúčame. Prvý sa volá Sunwing Waterworld v obľúbenej potápačskej oblasti Makadi. Tu nájdete tie najkrajšie korále, ktoré naozaj stoja zato! V tomto hoteli nájdete naozaj výborné reštaurácie, ktoré sa nachádzajú po celom rezorte. Na svoje si teda prídu milovníci talianskej, ázijskej, miestne  medzinárodnej kuchyne. Nachádza sa tam taktiež jedna reštaurácia, ktorá je mimo all inclusive, tam nájdete čerstvé ryby za celkom dobré ceny. Ak teda milujete potápanie a nevadí Vám, že budete ďalej od Hurghady v odľahlom Makadi tak tento hotel určite odporúčame. Pokiaľ ale chcete byť skôr bližšie mestu a budete mať v pláne aj navštíviť centrum mesta tak odporúčame taktiež hotel s názvom Ali Baba palace. V tomto hoteli si prídu na svoje najmä tí najmenší kvôli naozaj veľkému aquaparku! Ale aj dospelí sa tu vedia vyblázniť, tobogany sú tu naozaj skvelé. Na pláži tu nájdete taktiež jeden koral, kde nájdete všelijaké farebné rybičky. V tomto hoteli sa nachádzajú tri reštaurácie. Jedna je orientálna, druhá talianska a tretia medzinárodná. Potom si tu na svoje prídu taktiež milovníci sushi, pretože sa tu nachádza ‚‚all you can eat‘‘ reštaurácia, ktorá je za príplatok. V oboch hoteloch v ktorých sme boli je taktiež veľmi veľa rôznych športových aktivít. Najviac sme si ale obľúbili jednu v Ali baba palace a to konkrétne korčuľovanie na ľade! Toto je naozaj super schladenie od toho brutálneho tepla, ktoré určite za tie 3€ na 30 minút odporúčame!

Výlety, ktoré určite odporúčame!

V každom hoteli Vám ponúknu rôzne výlety cez cestovné kancelárie s ktorými do Hurghady priletíte. Tu ale ponúkajú výlety za veľmi predražené ceny a toto určite nie! Výlety sú ešte k tomu horšie od tých, ktoré ponúkajú rôzne spoločnosti, ktoré nájdete na sociálnych sieťach. My sme boli cez spoločnosť, ktorú sme našli na instagrame a boli na ňu na internete naozaj skvelé hodnotenia. Už sme spomínali, že si tu treba dávať pozor a overovať si všetky informácie, ale túto spoločnosť naozaj odporúčame. Je to rodinná agentúra, ktorá ponúka všetky možné výlety v Hurghade. Volajú sa Nabq Tours Hurghada. Sú to všetko veľmi zodpovední ľudia a hlavne im veľmi záleží na každom z Vás a každého zákazníka si veľmi vážia, dokážu Vám ponúknuť všetky výlety presne podľa vašich predstáv a dokonca Vám za veľmi dobrú cenu vedia poskytnúť aj súkromný výlet, ktorý sa Vám už od piatich osôb určite oplatí, stále za takýto výlet zaplatíte menej ako by ste zaplatili priamo od CK v hoteloch. My sme cez nich boli na súkromnom výlete loďou, kde sme sa potápali s delfínmi a taktiež na súkromnom výlete na pláž v Abu Dabbab, kde sme sa potápali s korytnačkami, ak budete mať trochu viac šťastia ako my môžete tam stretnúť aj veľryby. Oba tieto výlety odporúčame a naozaj stoja zato. Taktiež sme si s nimi vyskúšali jazdu na štvôrkolkách a zastavili sme sa v neďalekej dedinke priamo v púšti, ktorú obývajú beduíni. V neposlednej rade výlet do Luxoru, ktorý bol priam neopísateľný! Veľmi krásne miesto, ktoré treba navštíviť. Keďže sme si túto spoločnosť veľmi obľúbili, tak sme sa dohodli na menšej spolupráci a vybavili sme pre Vás tie najlepšie ceny, stačí im teda napísať a do správy pridať kód: CL Slovak Travel Couple.

Luxor

Luxor je najstaršie staroveké kultúrne centrum Egypta, ktoré sme navštívili. Leží približne 700 kilometrov od hlavného mesta Káhiry. V starovekom Egypte všetky domy, chrámy a iné budovy boli postavené  na východnom brehu rieky Níl, teda na tej strane kde sa nachádza aj Karnak. Na západnom brehu bolo pohrebisko, kde sa nachádza krásny Chrám kráľovnej Hatšepsut, ale aj Údolie kráľov, či Údolie kráľovien.

Karnak

Karnak je chrámový komplex na ktorej viac ako 1500-ročnej výstavbe sa zúčastnila väčšina významných faraónov Egypta. Tento krásny chrámový komplex slúžil na uctievanie boha Amona. Najvýznamnejšia časť chrámu sa nazýva veľká stĺpová sála, tá patrí do starovekých divov sveta! Nájdete tu presne 134 stĺpov v 16. radoch. Nachádzajú sa v ňom viaceré chrámy, ktoré sú zasvätené tým najdôležitejším bohom svojej doby. Pri vstupe do chrámu narazíte na prvé námestie, ktoré je celé zastavané stĺpmi. Druhé námestie je už vyššie spomínaná veľká stĺpová sála. Tretie námestie dal postaviť faraón Thutmose III. na ktorom nájdete dva 19 metrové obelisky. Amonov chrám sa nachádza na štvrtom námestí, za ktorým nasledujú ešte ďalšie námestia.

Chrám kráľovnej Hatšepsut

Tento chrám bol postavený na počesť kráľovnej Hatšepsut. Hatšepsut, ktorá vládla dve desaťročia bola nevlastná matka významného faraóna Thutmosa III. Stavba tohto chrámu trvala 15 rokov. Chrám pozostáva z troch terás. V chráme sa nachádzali mnohé sochy, ktoré pripomínali vládu kráľovnej, ale po jej smrti ich dal zničiť práve jej nevlastný syn Thutmose III. spolu s časťou chrámu.

Údolie kráľov

Údolie kráľov, je ďalšia významná pamiatka, ktorú tu zanechali staroveký Egypťania. Je to posvätne a neopakovateľné miesto, ktoré slúži k vecnému odpočinku starovekých egyptských faraónov. Prvým pochovaným panovníkom bol Thutmose I. Zaujímavosťou je, že všetky hrobky okrem Tutanchamónovej boli vykradnuté už počas obdobia Novej ríše. Aj keď boli hrobky vykradnuté, tak sa zachovali krásne prvky z egyptskej mytológie.

Memnonove kolosy

Sú to veľkolepé sediace sochy, ktoré majú 23 metrov a vážia takmer tisíc ton. Sú postavené z kremenca, ktorý pravdepodobne doniesli až z ďalekej Gízy. Takmer každý egyptský faraón, ktorý si dal postaviť veľkolepú hrobku, mal pred ňou umiestnené stráže, ktoré mali dozerať na jeho pokoj. Memnonove kolosy si dal postaviť faraón Amenothep, takmer pred 3400 rokmi. Nájdete ich taktiež na západnom brehu Nílu. Severná socha predstavuje práve Amonethepa s jeho matkou a tá južná faraóna s manželkou a dcérou. Sochy sa zničili kvôli zemetraseniu v roku 27 pred Kristom a opraviť ich dal následne rímsky cisár v roku 199 nášho letopočtu.